top of page
MOJE TVORBA TAKÉ ZDE:

Kabát slaví třicet let na vysoké úrovni


O kapele Kabát se říká, že je asi největší českou kapelou, což se projevuje nejen ve výsledcích různých anket popularity, ale především velikostí koncertů a jejich vysokou návštěvností. Z kapely, která kdysi hrála v okresních kulturácích a zpívala o ženských a o chlastu se postupně stal fenomén, který přerostl do obrovských rozměrů, zlidověl a jejich koncert chce alespoň jednou za život navštívit velká část česko-slovenské populace, protože kromě muziky jde zkrátka i za zážitkem. Dnes už se sebou rockeři na jejich koncerty berou celé rodiny s dětmi a vyprodat fotbalový stadion pro Kabát není problém. Letos těch stadionů vyprodává opět několik, neboť slaví třicet let ve stejné sestavě. Kapela se rozhodla toto výročí oslavit Po čertech velkým turné, jak svou nynější šňůru koncertů nazvala a ustoupila tak od pořádání jednoho velkého výročního koncertu, kterého jsme byli dvakrát svědky na pražském Vypichu. Tentokrát se Kabáti rozhodli jet k lidem blíže a přeci jen i pro ně je určitě lepší zahrát si více koncertů, než pouhý jeden monstrózní.

Navštívili jsme hned první koncert tohoto tour 1. června v Brně na fotbalovém stadionu Zbrojovky a koncert jsem si osobně tentokrát velmi užil. A jelikož kapela slaví třicet let, neodpustím si ani já malý výlet do historie ve vztahu k ní... Skupině Kabát fandím už od svých šesti let, kdy mě zaujala hned svou první hitovkou Máš to už za sebou a především pak i klipem ke skladbě Skrblík v TV Hitparádě. Už v tomhle útlém věku jsme se přihlásil do jejich tehdejšího fanklubu a nechal si zasílat černobílé fanziny, které do dneška mám někde schované a za kapesné od babiček jsem si pořídil i svou první originální kazetu s albem Děvky ty to znaj, jehož některé části mi později máma přemazala, kvůli sprostým slovům v textech. Dodnes to cítím jako největší dětskou křivdu! :-) Rodiče nás tehdy na koncerty nebrali, jak je to dnes běžné a tak první koncert Kabátů jsem viděl až někdy v roce 2001, kdy hráli na dřevěném podiu složeném z lešeňových trubek na Kamínce a tehdy to byl jeden z nejlepších koncertů. Od turné Suma sumárum pak navštěvuju každou jejich velkou šňůru a tahle kapela je pro mne zkrátka srdcovka, protože jsem na ní vyrostl a nezačal ji poslouchat až, když to bylo "moderní". Dovolím si proto zhodnotit tento výroční koncert a současné počínání kapely pohledem letitého fanouška nikoliv jako nezaujatého recenzenta.

V Brně se nám po dlouhém hledání podařilo zaparkovat zrovna ve chvíli, kdy na podiu začal svůj set první předskokan, kapela Doctor Victor, kterou jsme tak slyšeli jen na dálku. Následovalo setkání se zbylými přáteli, nějaké to pivo, panáček Jacka a šlo se do areálu. Ten už byl řádně našlapaný a do sektoru před podium už jsme vcházeli ve chvíli, kdy startovala druhá předkapela Limetall. Ti svůj set odehráli se ctí a bylo fajn si je v klidu poslechnout. Jako hosté dobrá volba a pro kluky jistě zážitek zahrát si před tak velkým publikem a na takovém podiu.

Kabát pak odstartoval svůj koncert lehce po osmé hodině, překvapivě úvodní písničkou Bahno, kterou hráli naposled snad někdy na turné Dole v dole a její nynější zařazení jsem kvitoval s povděkem. Nástup do téhle pecky byl sice trochu rozpačitý, ale muzikanti alespoň dokázali, že koncert je stoprocentně živý a občasné zádrhely k tomu zkrátka patří. Pokračovalo se pak tradiční rozjezdovkou V pekle sudy válej a starší údernou peckou Porcelánový prasata, což na rozehřátí publika, které se nešlo jen staticky koukat, dostačovalo. Následovalo mírnější zklidnění se Starou Lou a dál už koncert plynul v duchu spíše těch novodobějších hitovek, které zkrátka současné publikum zná. Z těch méně hraných potěšily určitě Pohromy, Lady Gag a Rin nebo Corrida, z alba Čert na koze jel zazněl bohužel jenom Wonder, který posloužil spíše k tomu, aby si kapela uprostřed koncertu odpočinula.

Některá alba byla vynechána úplně jako např. Země plná trpaslíků anebo první Má jí motorovou. Člověk tak trochu doufal, že když se jedná o výroční koncert, dá kapela opět vzpomenout na každé své album alespoň jednou peckou, jako tomu bylo na Vypichu, ale tentokrát nejvíce prostoru dostaly písně spíše ze zatím posledního alba Do pekla/do nebe. U jiných kapel mi třeba vadí, že žijou jen ze starých pecek a bojí se zařazovat více novinek, což u Kabátu nehrozí, ale přeci jen při výročním koncertě by člověk nějaké to větší zabroušení do historie čekal. Chápu, že kapela chce hrát nové písně, ale na obehrání poslední desky měli předchozí dvě tour, tak tady mohli na úkor těch starších válů, které si fanoušci stále více přejí, něco z těch novějších vyřadit. V přídavcích bych osobně např. vůbec neočekával píseň Brousíme nože, která je současnou hymnou českých hokejistů a Kabát ji poslední dobou do přídavků stále zažřazuje. Na stadioně při hokeji zní dobře a bojovně, ale na koncertech Kabátu bych se bez ní obešel a obzvlášť v přídavcích bych očekával nějakou větší hitovku.

Podobně nerozumím neustálému zařazování písně Virtuoz. Mám pocit, že Kabát má na skladě desítky lepších pecek a neustále zařazuje tuhletu, snad jen z toho důvodu, aby mohla na podiu "světla pana Pankýho" hrát všemi barvami. Ale to jde přeci udělat i při jiných písních. Stejný pocit mám i z pecky Go Satane Go. Ta je sice skvělá, ale nevím, jestli je to zas až takový hit, aby jej Kabát musel hrát na každém turné pravidelně už několik let. Je mi jasné, že se zařazuje proto, aby vynikla ohnivá scéna, aby mohly plameny létat, aby se oko diváka nabažilo. Bývá to pokaždé efektní, letos ta scéna byla úchvatná a "zapálení" podia bylo bezesporu jedním z vrcholných čísel večera. Nicméně člověk, který jezdí na Kabáty pravidelně už tak nějak ví, co příjde a už ho to nemá čím překvapit. Stejně jako ví, že při písni Malá dáma se podium zbarví do fialova, při Báře do modra a při Šamanovi do zelena. Nicméně letos ten vodopád při Šamanovi se povedl, to zas klobouk dolů za tenhle inovativní nápad. Jinak tam ale už léta chybí nějaká zásadní inovace, co se týče toho vizuálního ztvárnění některých jednotlivých písní. Za mě bych uvítal nějakou změnu neboť vrchní Kabátí osvětlovač už za ty roky nějak jakoby ustrnul ve stereotypu. Tím nemyslím celou show, jen některé konkrétní písně. Nic by se ani nestalo, kdyby byly tyto věci pro jedno turné vynechány a dostaly prosotor jiné. Nicméně stává se to i u světových hvězd, že člověk už tak nějak ví, co u konkrétní písničky příjde a max. to jen s dalším tour lehce změní podobu.

Co se však light designu týče, tak ten byl i letos na vysoké, až světové úrovni a Kabát tím u nás udává směr. Scéna byla neskutečně propracovaná a obří LED obrazovky po obvodu celého velkého podia udělaly perfektní show. Při úvodních písních sice jednoduché animace evokovaly trochu lehké zklamání a člověk si říkal, že by to šlo tedy rozhodně udělat lépe, ale to bylo zřejmě jen zahřívací kolo, aby koncert mohl postupně gradovat. Poté už LEDky zářily dokonalými animacemi a vrcholem bylo již zmíněné peklo při "Satanovi", kdy se rozsvítila i stěna z Marshallů za kytaristy, což bylo taktéž velmi efektní. Co se týče techniky, tak tady je Kabát a jeho tým bezkonkurenční a rovněž po zvukové stránce byl koncert bezchybný. Líbí se mi naopak, že to kapela nijak nepřeháněla s nyní velice moderními pyroefekty a zařadila je jen tam, kde se opravdu hodily, což bylo asi jen ve dvou či třech písních. Když je totiž jiné kapely používají v každé druhé pecce, už se to okouká a fanoušek už z toho pak není tak v úžasu, jako když to zazáří jen v určitých a vhodně zvolených chvílích, což se Kabátům nyní povedlo.

Foto v článku: Jakub Malenovský

Jinak jsem si každou píseň užil a přestože Kabát zahrál nějakých 32 pecek, mohl by klidně přidávat další a každému by tam pořád nějaká ta jeho oblíbená chyběla. Je těžké zvolit playlist tak, aby se kapela zavděčila všem, ovšem jak říkám, starších kousků mohlo na výročním koncertě zaznít o kapánek více. Koncert byl hezkým audiovizuálním zážitkem a kapela samotná fungovala, až na zmíněné úvodní klopýtnutí, naprosto bezchybně. Závěr se pak už nemohl obejít bez tradiční Žízně a Moderního děvčete, kterou sice Pepa Vojtek už několikrát zmínil, že by ji chtěli vyřadit, ovšem sám dobře jistě ví, že by to byla osudová chyba a koncert bez tohoto songu by nebyl tím pravým koncertem Kabátů. Koneckonců stejně jako asi i bez těch plamínků v Go Satane Go! :-)

Video:

Corrida, Pirates, Go Satane Go, Žízeň

Foto:

Comments


  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
 THE ARTIFACT MANIFAST: 

 

This is a great space to write long text about your company and your services. You can use this space to go into a little more detail about your company. Talk about your team and what services you provide. Tell your visitors the story of how you came up with the idea for your business and what makes you different from your competitors. Make your company stand out and show your visitors who you are. Tip: Add your own image by double clicking the image and clicking Change Image.