top of page
MOJE TVORBA TAKÉ ZDE:

Dřevorockfest 2020 se konal i přes epidemiologická omezení


Ačkoliv se ještě před pár týdny zdálo, že letos žádný hudební letní festival nenavštívíme a mnoho z nich překládalo své termíny na příští rok, některé tradiční přece jen přežily, přestože se nemohly konat v osvědčeném formátu. Jedním z těch, který se nezalekl epidemiologických opatření a přežil i v tomto zvláštním roce byl dřevohostický Dřevorockfest. Původně plánovaný line-up na letošní rok byl opět velkolepý, jenomže díky nutným omezením nebylo možné všechny nasmlouvané kapely přivézt a tak zůstaly jen ty, které se byly schopny nynějšímu stavu přizpůsobit a zbytek byl doplněn téměř na poslední chvíli. Nicméně i tak se sjela do Dřevohostic slušná sestava interpretů a fanoušci si tu mohli užít skvělý letní den plný kvalitní rockové muziky, což už dozajista mnohým po dlouhé pauze chybělo.

Program zahajovala kapela Holter, následovaná vyškovskými Dark Gamballe. S foťákem jsem však do areálu zdejšího zámku dorazil až těsně před vystoupením brněnských Gate Crasher a ti potvrdili svou stále stoupající tendenci. Lidí před podiem přeci jen už přilákají hodně a jméno už si za ta léta hraní pracně vybudovali. Aktuálně bodují se svou nejnovější deskou "mrazení", která je asi nejpovednější v jejich dosavadní diskografii a i z té tady samozřejmě zaznělo několik kousků. Premiérově jsme mohli na koncertě vidět i basáka Macka za mikrofonem při písničce "Laaaska", což si evidentně užíval a při nějaké případné absenci frontmana Ondry by mohl klidně zaskakovat :)

Kapela Limetall pak ukázala, že už se nadobro dokázala oprostit od Citronu a vybudovala si vlastní značku se svým kvalitním repertoárem, který se u lidí ujal. Spousta fanoušků přijela právě na ně a bylo vidět, že se lidem líbí. Hity jako "Na tenkém ledě", "Mayday" nebo "Stará garda" už se za pár let staly známými, Limetall předvádí parádní poctivý hardrock a tito zralí rockeři hrají pořád dobře jako za mlada. Ne-li ještě lépe.

Velkým lákadlem pro spoustu mladších v publiku byly určitě Rybičky 48. Tahle kapela by si za jiných okolností letos asi na většině velkých festivalů užívala pozice headlinerů a jejich hvězda doposud zářila na českém rockovém nebi velmi výrazně. "Koronakrize" ovšem jejich vzestup zařízla, nicméně Rybičky se dokázaly uskromnit a přijaly výzvu v podobě menších letních parketů,na kterých téměř všechny velké kapely vyrůstaly. Osekaly svou show, ze které vyřadily známé plameny a najednou zůstalo opět jen u písniček a u bezprostředních sympatiích mezi publikem a kapelou. Ta to zvládá skvěle i bez pyroefektů a hodinové vystoupení si užili i diváci v Dřevohosticích. Kapela naservírovala známé hity jako "Zamilovaný/Nešťastná", "Američan z Poličan", My ještě nejsme starý" a mnoho dalších, přičemž se nebála zabrousit ani do své histrorie, když zahrála kompilaci zkrácených starých hitovek, které už na koncertech dlouho hrány nebyly, což bylo zajímavým oživením jejich setu.

Následující šumavské Trautenberk jsem viděl živě vůbec poprvé a velmi mile mě překvapili. Sice už jsem shlédl nějaká jejich videa a live stream během koronakrize, ovšem na vlastní oči a uši je to něco jiného a překvapilo mne i to, kolik zde měla kapela příznivců a jaký udělali kotel pod podiem. Jednoznačně asi největší během celého festivalu a vzhledem k tomu, že kapela doposud na Moravě až tak moc nehrávala, bylo to co říct. V době internetu si však každý najde to své a je vidět, že i popularita Trautenberka prudce roste a začíná být hvězdou festivalů. Tahle parta z Klatov zkrátka umí udělat show a je to to taková metalová estráda jako vystřižená z Ein Kessel Buntes. Texty se většinou točí kolem Krakonoše, Aničky a takového toho sedláckého stylu života, rozhodně nejsou ničím složitým, ale je to sranda a lidi to dokáže pobavit. Když k tomu přidáte ještě marš metal podobný stylu Rammstein, vznikne z toho celkem slušná taškařice. Zkrátka když se vhodně zařadí do line-upu festivalu v době, kdy už mají všichni upito a chtějí se bavit, je tahle kapela ideální. Podobně jako třeba Walda Gang, ovšem Trautenberk alespoň má svoji vlastní specifickou tvorbu a až na výjimku nehraje nic převzatého. Spoustu lidí pobavili a mě též. Myslím, že o nich bude slyšet teď čím dál víc.

Pobavila samozřejmě i závěrečná kapela Dřevorockfestu, Morčata na útěku, kde je to však již dlouholetá sázka na jistotu. Frontman Yetty je zkrátka přirozený bavič a má na to ksicht, takže během jejich koncertu není nouze o řadu humorných situací. Nadace Prdíčko mě ovšem rozsekala (viz. fotogalerie) :-) Poprvé jsem kapelu spatřil s novým basákem, který evidentně do party skvěle zapadl a pro vtipné hlášky taktéž nechodí daleko. No a tvorba Morčat to je kapitola sama o sobě. Specifické předělávky mnoha rockových i tanečních disko hitů do metalové podoby, povětšinou s ujetými texty, to je to, co lidi na téhle kapele baví a proto spousta z nich vydržela až do konce, aby si jjejich show vychutnala.

Letošní Dřevorockfest byl tedy opět vydařený, i když prostě z nutných důvodů musel být jiný. Vrátil se opět na menší, pevně ukotvené podium v areálu, omezení na tisíc lidí bylo nutné zlo, které však těm přítomným zas tak ani nevadilo, protože nikde nebyly tlačenice a fronty jako v letech předchozích, kdy se v areálu tísnilo kolem pěti tisíc lidí. U vstupu do areálu na návštěvníky festu čekala akorát nádobka s dezinfekcí na ruce a myslím, že zde probíhalo i nějaké to měření teploty, ale jinak se tady na Covid nemyslelo a všichni si užívali letní pohodu s dobrou hudbou. Stojí pak za zamyšlení, k čemu jsou různá omezení, když si kamarádi, kteří se sejdou v areálu po dlouhé době, podají ruce nebo dají polibek a je jedno, jestli je okolo lidí tisíc nebo deset tisíc. O počtu to určitě není, spíš na zodpovědnosti každého jedince a kvůli tomu pak trpí pořadatelé, kapely a ve finále i fanoušci. Tohle léto zkrátka kultuře moc nepřeje a budeme to muset zkousnout. Proto patří velký dík těm pořadatelům, kteří se toho nebojí a i přes nepřízeň okolností se rozhodnou v této nejisté době nějakou akci udělat. V Dřevohosticích ukázali, že když se chce, tak to jde a za to palec nahoru!

Kompletní FOTOGALERIE v plném rozlišení ZDE!!!

Z festivalu jsem přenášel i nějaké live streamy na facebook, které lze pustit i ze záznamu. Najdete tam taktéž i fotky rozdělené podle jednotlivých kapel.

facebook.com/musicreport.cz

Comments


  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
 THE ARTIFACT MANIFAST: 

 

This is a great space to write long text about your company and your services. You can use this space to go into a little more detail about your company. Talk about your team and what services you provide. Tell your visitors the story of how you came up with the idea for your business and what makes you different from your competitors. Make your company stand out and show your visitors who you are. Tip: Add your own image by double clicking the image and clicking Change Image.

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY: 

Přihlaš se pro odběr novinek:

 SEARCH BY TAGS: 
ponavafest.png
bottom of page