top of page
MOJE TVORBA TAKÉ ZDE:

RECENZE: Visací zámek nevykolejil ani na svém jedenáctém albu


Po pěti letech přichází česká punková legenda Visací zámek s novým albem Anarchie a total chaos, které se zrodilo z jara 2020 do doby koronavirové. Dvanáctipísničkové album však uzrávalo delší dobu a na svět se tak dostal hudební výtvor, který fanoušky starých dobrých Visáčů určitě nezklame. Kapela funguje v nezměněné sestavě už od roku 1982 a je víceméně obdivuhodné, že i po tolika letech dokážou její členové v rámci svého žánru stále přicházet s novými hudebními nápady. V jejich hudbě ale nečekejte žádné zásadní inovace. Je to prostě starý dobrý poctivý kytarový punk-rock. Visací zámek se drží stále svých kořenů a nehodlá z nich vybočovat. Jakoukoliv výhybku ze svého stylu by jim asi zarytí fanoušci ani možná neodpustili, proto i na tomto albu pokračuje ve svých zajetých kolejích.

Pár syrových punkových akordů ve spojení s básnickým střevem frontmana "Honyho" Hauberta je prostě zárukou kvality téhle party. Není potřeba vymýšlet nijak složité kytarové opusy a i přestože i u nových písniček máte občas pocit, že jste tyhle riffy možná na některé desce slyšeli, tak je to víceméně úplně jedno, protože je to zkrátka Visací zámek a téměř u každé písničky si lze představit dav pod podiem vlnící se v pogu. Na novince se sice těžko hledá nějaký nosný hit, který by mohl na koncertech konkurovat peckám z dob minulých, ale i přesto se tu najdou písně, které si v palylistu zaslouží své místo. Jednou z nich by mohl být svižný Tam-Tam, ve kterém si Visáči trochu střílí ze svých hudebních kolegů a z jehož textu se mimo jiné dozvíme, že Horkýže Slíže nefetujou a Fanánek hraje v pornofilmu s Hajíčkem :-) Zabírat bude stoprocentně i předělávka punkové klasiky Anarchy In The UK od Sex pistols, zde pod českým stručným názvem Anarchie. Haubert se v ní vyznává z toho, že by chtěl být hospodskej a kromě textu je základ oproti originálu téměř nezměněn. Inu, která jiná česká kapela by měla mít právo tuhle punkovou klasiku předělat, než právě čeští punkoví nestoři z Visacího zámku?! Pařit se jistě bude i na pecku Pičus s úderným sloganem v refrénu: "Protože mám dobrý vkus, říkají mi Pičus!"

Slůvko "pičus" si textař Haubert asi nějak oblíbil, protože se vyskytuje hned ve dvou písních a to také hned v té úvodní s dvojsmyslným názvem Nestojí mi, v níž se zpívá: "Nestojí mi nestojí, nestojí mi za to, takovejhle pičus, takovýhle pako..." Haubertovy texty a jejich přednes mě vůbec na celém albu baví asi nejvíce a dodávají mu přidanou hodnotu. Má svůj specifický styl a většina textů by se dala přednášet i bez hudby jako básně. Nechybí jim ani dávka vtipu, jako např. v pecce Rasů kandidát, jejíž text je až "Závišovsky" ujetý. " Pošíroval jsem bernardýna, dle receptu od Putina. Smažil jsem i jádro pudla, až mi z toho plotna zrudla. Když jsem však jedl kolii, myslel jsem že se pozvracím!"

"Nehanbí" se však ani textu ve slovenštině, jako v písni Fedor Fešo a kapela se pustila i do zhudebnění slavného textu od K.J. Erbena - Polednice.

Na albu se vyskytuje i pár hudebních hostů a jelikož se nahrávalo ve studiu kytaristy Rybiček 48 Petra Lebedy, dostal i on příležitost si zazpívat právě v Polednici, stejně jako bubeník Ondra Štorek z téže kapely v úvodní skladbě alba. Zajímavým zpestřením jsou i housle Jana Hrubého v písničce Pípa, které do ní skvěle zapadají. Desku pak uzavírá píseň Zlověstné palmy šumí, která tak trochu vybočuje, ale nicméně na desku patří a je spíše v reggae stylu.

Visáči tedy ani na jedenáctém řadovém albu své příznivce nezklamali. Nelze už asi očekávat nějaké razantní změny v jejich stylu, neboť je to osvědčená klasika, která se prostě stále drží a lidi ji mají rádi. Kromě "sex pistolské" předělávky tu sice není žádná jiná jednoznačná autorská vypalovačka, která by posadila posluchače na prdel, nicméně jinak je to album vcelku vyvážené a vyloženě slabé kusy na něm také nejsou. Příznivce dvanáct novinek určitě potěší.

Comentários


  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
 THE ARTIFACT MANIFAST: 

 

This is a great space to write long text about your company and your services. You can use this space to go into a little more detail about your company. Talk about your team and what services you provide. Tell your visitors the story of how you came up with the idea for your business and what makes you different from your competitors. Make your company stand out and show your visitors who you are. Tip: Add your own image by double clicking the image and clicking Change Image.

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY: 

Přihlaš se pro odběr novinek:

 SEARCH BY TAGS: 
bottom of page