top of page

Traktor se na festival do Záhlinic těší. „Jsme tu už domácí“, říká frontman kapely Martin Kapek.


Jsou jednou ze dvou kapel, která doposud nevynechala žádný ročník festivalu Slavnosti piva pod komínem. Každoročně se zde těší i velké oblibě u publika a jejich popularita roste společně s festivalem. Mají na kontě sedm řadových alb, mnoho oblíbených hitů a vystoupení na velkých pódiích se strhující rockovou show. V Záhlinicích se na ně fanoušci mohou těšit i letos, přičemž zde odehrají oproti festivalovým zvyklostem prodloužený koncertní set. Řeč je o kapele Traktor, s jejímž frontmanem Martinem Kapkem jsem si před vypuknutím festivalové sezony popovídal.


Začneme asi tím, co je u kapely aktuální. Vy máte za sebou nyní jarní Club tour, kdy jste se opět vrátili z velkých podií do menších uzavřených sálů a kulturáků. Tak jak jste si jej užili?

Bylo to famózní. Budu citovat kluky z kapely Bastard, kteří s námi toto turné jeli a ti kroutili hlavami a říkali: „Traktor sice jede klubové tour, ale jsme v sálech pro tisíc lidí a všude je narváno“. Byl tam takový ten bezprostřední kontakt s fanoušky, autogramiády a bylo to takové zase jakoby bližší, než z těch mega velkých podií. Já mám tedy osobně rád oboje – i ta velká podia i ta menší. Měli jsme i tři různé playlisty, takže to bavilo nejen lidi, ale i nás, protože jsme pokaždé hráli trochu něco jiného. Můžu tedy říct, že já na to velmi rád vzpomínám a myslím, že mohu hovořit i za všechny kluky, že to bylo opravdu výborné a moc jsme si to užili.


Když jsme spolu domlouvali tento rozhovor, říkal jsi mi, že jsi zrovna na dovolené. Nyní vás od května do září čekají letní festivaly, kdy hrajete víkend co víkend a na letní dovolenou asi jako muzikanti moc času nemáte. Podařilo se ti tedy nyní dostatečně načerpat síly na festivalový koncertní zápřah?

Podařilo. Byl jsem s manželkou v Itálii a ve Francii a bylo to moc hezké. Sice mám nacestováno hodně, furt někde cestuju, ale tohle bylo zase něco jiného. Byli jsme autem, tak jsem načerpal i mnoho nápadů co se týká např. i tvorby a moc se těším na letní sezonu, která nám letos začíná už na konci dubna. Festivaly jsou zase úplně něco jiného a je to úplně jiné hraní než to naše vlastní tour, kde si vyzkoušíš tři až pět písniček, máš dlouhou zvukovou zkoušku a jseš tam jakoby doma. Ale takhle dojedeš na festival, kde máš chvilinku na nachystání, během hodiny nebo hodiny a čtvrt tam musíš nasypat co nejvíc toho, co lidi chtějí a na co samozřejmě přišli a chceš jim zahrát ty pecky, které Traktor Traktorem udělaly. A že jich je čím dál tím víc (smích). Jsme ale odpočatí, všichni jsme zvolili nějakou dovolenou a jsme moc natěšení na tu letní sezonu. A jak jsi řekl, teď máme pořád víkendy plné až někdy do konce září.


Jedním z prvních festivalů budou i Slavnosti piva pod komínem v Záhlinicích. Vy jste tady bráni už téměř za domácí kapelu, neboť jste hráli na každém dosavadním ročníku. Těšíš se opět na zdejší atmosféru?

To „téměř“ neříkej! My se tam bereme jako domácí kapela, protože s Lumírem (Zakravačem, promotérem festivalu - pozn. red.) jsme jako rodina a to nejen já a on, ale i s celou kapelou spolu všichni máme opravdu výborné vztahy. A ten festival, byť je mega obrovský a velký, tak je takový domácí a lidový v dobrém slova smyslu. Samé úsměvy, pohodová atmosféra - vždyť to tam znáš. Je to prostě jeden z festivalů, kde velice rádi jezdíme a moc se těším i na tento ročník.


Jak jsme zmínili, hráli jste tu zatím pokaždé. Můžeš nějakým způsobem zhodnotit progres toho festivalu, když to srovnáš s prvními roky? Můj pocit je, že ruku v ruce s nárůstem vaší popularity roste i oblíbenost festivalu, což je vidět na návštěvnosti.

Jelikož jsem se i já napořádal nějaké akce a kdysi jsem dělal i rockové festivaly, tak musím říct, a teď opravdu velmi upřímně, že ten progres je tam opravdu obrovský a líbí se mi právě to, že je tam všechno na pohodu a všechno funguje na sto jedna procent, ať už po zvukové stránce, backstage, organizace a všeho dalšího. Opravdu jde vidět, že ti lidi co to dělají, to opravdu dělají srdcem a naplno. Nedovedu si představit, že by v rámci určitých rozpočtů, místa a kapacity ten festival mohl růst ještě dál, protože mi připadá, že lepší už to být nemůže.

Letos v Záhlinicích hrajete nezvykle ve čtvrtek a dostali jste i nejdelší čas – místo obvyklého hodinového festivalového setu budete hrát plnohodnotný dlouhý koncert. Můžeme fanouškům poodhalit, co jste si pro ně tentokrát připravili?

Traktor žije aktuálností, takže dobrá třetina, ne-li polovina, bude aktuální program ze Sedmé strany kostky, kterou lidi mají moc rádi a potom tam samozřejmě šoupneme ty osvědčené a oblíbené písně – takže určitě Bludičky, Neber si rockera, Defenestrace, samozřejmě i Letokruhy atd. Prostě takový průřez tou tvorbou a to, co víme podle průzkumu, že se lidem líbí.


Jak už název festivalu, tak i místo konání napovídá, nebude to tady jen o muzice, ale i o pivu. Je Martin Kapek milovník piva a ochutnal už v minulosti místní Záhlinické pivní produkty?

Samozřejmě. Já mám rád pivo. Ne že bych jich „glgal“ dvacet denně, ale dám si rád dobré pivo a vím, že u nás jsou malé a tak nějak komerčně neznámé pivovary, které kolikrát dělají mnohem lepší piva než ty velké známé. Záhlinice jsou jedni z nich a samozřejmě, že už jsem ochutnal všechna piva. Před koncertem alkohol nepijeme a po koncertě většinou řídíme, takže si vždycky koupíme anebo dostaneme lahovové a vypijeme si to doma.


Máš nějaký osobní rekord v počtu vypitých piv a chceš se o něj podělit?

Takhle jsem to nikdy nepočítal a ani si žádné rekordy nevedu, takže nevím. Náš zvukař vždycky s oblibou říká: „Jdeme na rukavici“, což je na pět piv (smích).


Zpátky k vaší kapele – minulý rok jste oslavily 20 let Traktoru velkým výročním koncertem v Ostravě, který vyšel i na aktuálním DVD. My jsme tam spolu hovořili před koncertem, nicméně jak tuto událost zpětně hodnotíš z tvého pohledu?

Já jsem si vlastně až po tom koncertě uvědomil, co se tam všechno dělo, protože na tom koncertě jsem byl prostě tak „pře-emotivovaný“. Už jenom to, že to byla rodná Ostrava, plná hala a hosté, z nichž někteří jsou i mými vzory – byl tam Roman Dragoun, dále Pepa Michálek z Forrest Jump, kluci z Dymytry a Alkeholu a bylo to strašně fajn. My jsme vlastně jenom před tím koncertem, protože se to natáčelo na DVD, tak jsme dělali ještě různé zvukové a obrazové zkoušky. Tam jsme opravdu odehráli asi ještě dvanáct písniček, kde musíš jet fakt úplně naplno. Bylo to fakt velice náročné a já si ten koncert pomalu jakože nepamatuju. A to ne že bych byl opilý, ale byl jsem prostě tak plný těch emocí. A potom, když jsem to viděl na tom DVD, což kluci udělali úplně výborně zvukově i obrazově, tak jsem si vlastně uvědomil - ne že ten koncert, ale prostě těch dvacet let té jedné party, kdy spolu táhnete za jeden provaz v dobrým i ve zlým a fakt je to… až to člověka dojme, že to opravdu jde. V tom koncertě je opravdu těch dvacet let. Nejenom ty dvě hodiny hraní, ale i to všechno, co máme za sebou a doufám, že i ještě něco před sebou.

Jak jsi zmínil, měli jste tam i spoustu hudebních hostů, mezi nimiž byli např. i kluci z Alkeholu. Ti shodou okolností budou hrát před vámi i v Záhlinicích. Neplánujete, že byste si tu dali společně opět Bludičky?

Všechno je možné. My se ničemu nebráníme a tady tyhle spontánní věci řešíme až těsně před koncertem. Nevím, jestli kluci nebudou třeba někde přejíždět, jestli budou mít čas, jestli budou mít chuť, jestli třeba nebudou dělat rozhovor s vámi, to člověk neví. Takže my tyto věci dopředu nedomlouváme, protože víme, že se to může pětkrát změnit a dopadne to pak úplně jinak. Nicméně děkujeme za dobrý nápad. Nyní je to s otazníkem, ale nic není vyloučeno.


Oslavy máte za sebou, poslední deska Sedmá strana kostky se u publika taky velmi dobře ujala, tak co čeká Traktor po skončení festivalové sezony? Jaké jsou další plány kapely?

Něco prozradím a odkryju. Neznamená to sice, že to je na sto procent, ale já si myslím, že to dopadne. Příští rok máme v plánu tvorbu nové desky a chceme odjet i nějaké speciální koncertní tour. K tomu ale víc prozrazovat nebudu, protože se neustále snažíme přicházet s něčím novým, ať to naše fanoušky baví, ať nějak nestagnujeme. A během toho, kdy hrát nebudeme, chceme složit a nahrát nové písničky na tu novou desku, již osmou v pořadí. Máme nějakou vizi, kam by se to mohlo ubírat a bude to typický Traktor samozřejmě. Žádné experimenty!

Jakub Malenovský

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
 THE ARTIFACT MANIFAST: 

 

This is a great space to write long text about your company and your services. You can use this space to go into a little more detail about your company. Talk about your team and what services you provide. Tell your visitors the story of how you came up with the idea for your business and what makes you different from your competitors. Make your company stand out and show your visitors who you are. Tip: Add your own image by double clicking the image and clicking Change Image.

MOJE TVORBA TAKÉ ZDE:
NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY: 

Přihlaš se pro odběr novinek:

 SEARCH BY TAGS: 
Zde může být
vaše
REKLAMA

CHCETE NA TENTO WEB UMÍSTIT SVOJI REKLAMU NEBO UPOZORNIT NA NĚJAKOU SVOJI AKCI???

NAPIŠTE NA MAIL:

musicreport@email.cz

341131850_615806986715575_8210125174780858514_n.jpg
bottom of page