top of page
MOJE TVORBA TAKÉ ZDE:

RECENZE: Traktor si na Šachoffnici počíná suverénně


Kapela Traktor by se v posledních letech dala nazvat jako jednou z nejzářivějších komet na tuzemské rockové scéně. Přestože zde působí už od roku 2001 a na kontě měla doposud již pět alb, byla veřejností dlouho vnímána spíše až jako ta "druholigová", která zpravidla plnila roli předkapely známějším kolegům. Poctivou muzikantskou a bezesporu i manažerskou prací se však Traktor dostává na vrchol a svým dříve úspěšnějším kolegům začíná dávat na frak, o čemž svědčí především návštěvnost jejich koncertů. Kapela měla vždy chytlavé písně, jejichž refrény měly tah na branku a publikum dokázaly zaujmout. Hodně o sobě dala vědět již v roce 2011 s třetím albem Tmel, největší zlom však přišel po výdání CD Artefuckt, kdy se vryla do podvědomí i těm, kteří o ni doposud neměli ani tušení a rázem bylo Traktoru všude plno. Plno bylo i jejich fanoušků a stále více jich přibývá. Hranická parta měla svou vzestupnou tendenci potvrdit na šestém očekávaném albu Šachoffnice, které vyšlo na konci roku 2018 a už na začátku této recenze lze napsat, že se jí to podařilo.

Již na předchozím Artefucktu kapela trochu potemněla a zvážněla, co se týče textů a trochu měla obavy, jak tuto pozměněnou tvorbu fanoušci příjmou. Jak již bylo zmíněno, CD se ujalo velmi dobře jak u fanoušků tak u hudebních kritiků a v nastoleném trendu Traktor pokračuje i na Šachoffnici, kde textově zvážněl a hudebně přitvrdil ještě o něco víc. Poznávací znamení jako chytlavé melodické refrény, stopáž skladeb přesahující většinou více jak čtyři a půl minuty, kytarová sóla v téměř každé písni, dvoušlapkové rytmy kopáků a charakteristický hlas Martina Kapka zůstaly zachovány. Nový počin však působí velmi vyzrále a je znát, že na něm muzikanti hodně zamakali. Nalezneme na něm úderné tvrdé riffy podladěných kytar doplněné o již zmíněná pravidelná sóla, která by ovšem nemusela být úplně všude, neboť v některých případech skladby zbytečně natahují, přestože je Standa Balko zvládá bravurně. Hezkým zpesetřením je naopak sólo na akustickou kytaru v písni Skála a najdeme tu i jedno klávesové sólíčko, které si v písní AD/HD Of The World vystřihl Petr Bartošek. Devizou Traktoru jsou především až stadionové chorály se silnými melodiemi a těch je i na Šachoffnici plno. Nelze se tedy obávat, že by některá z nových písní na koncertech nezabrala.

Album otevírá titulní silná píseň Šachoffnice a lze očekávat, že jak je skvělým otvírákem alba, mohla by úspěšně odstartovávat i koncerty Traktoru. Píseň postupně graduje od temnějšího úvodu s klavírem až po silný refrén a patří zároveň na albu i k těm nejlepším. Na Šachoffnici alespoň co se týče názvu volně navazuje druhá píseň v pořadí, pojmenovaná jako Šaškoffnice a tím kapela naznačuje, že je album úmyslně tak trochu monotématické a týká se zejména pohybu na životní šachofnici, kde má každý svá černá i bílá políčka. Každý fanoušek si tam najde to své a v textech, které jsou mimochodem velmi propracované a na vysoké úrovni, lze hodně číst mezi řádky.

Propracovaná je i třetí skladba Milovanej prokletej, ve níž zaujme hlavně povedená mezihra, kterou doplňuje i vokál dcery frontmana Martina Kapka, Kateřiny. Píseň Mr. Zeppelin se stala hitem už před vydáním alba, kdy kapela vypustila klip k tomuto songu jako předkrm a hitovka rázem začala kolovat i v rockových radiích. Zajisté bude i opěrným bodem nového koncertního playlistu. Skála je naopak příjemnou baladou, která je doplněna o již zmíněnou akustickou kytaru a na tvrdě znějícím albu je vítaným zpestřením. Úderně zní i skladba AD/HD Of The World, která je sice v pomalejším rytmu, ale řada fanoušků si na ni ráda zahrozí obzvláště v refrénu. I text k této písni slouží k zamyšlení. Za zmínku stojí i povedený tvrdý riff k pecce Transfúze, kterou kapela vypustila ven taktéž ještě před vydáním a při jejím prvním poslechu jsem si říkal, že chlapci tedy sakra přitvrdili. A vůbec to není na škodu. Album uzavírá asi jedna z nejsilnějších balad od Traktoru a tou je Horizont. Podobně jako úvodní píseň Šachoffnice je i Horizont vhodně zařazen až na úplný závěr alba a stejnou úlohu by mohl působit i na turné. Píseň, která má pro kapelu zajisté silný význam a také u fanoušků se zařadí mezi žádané hitovky. Na Šachoffnici je znát, že kapela Traktor zraje s věkem a to nejen muzikantsky, ale i po lidské stránce, což je znát hlavně v textech, které má povětšinou na svědomí frontman Martin Kapek a něco přihodil i basák Karel Ferda. Výsledkem je kvalitní vyzrálé album, kde sice posluchač nenajde rozverné hity typu Bludiček či Láskožroutů, ale i tak si zde najde písně, které zaujmou na první dobrou. Na melodičnosti a tvrdosti totiž Traktor rozhodně neztratil, spíše přibřal a posonul se zase o kus dál k tomu, aby jej i zatvrzelí kritici začali brát vážně. Potvrdit to může už na nadcházejícím turné, které startuje v polovině února a kapela na něm poprvé vyzkouší i větší sportovní haly jako headliner.

Traktor - Šachoffnice (2018)

Warner Music

Trackist: 1. Šachoffnice 2. Šaškoffnice 3. Milovanej, prokletej 4. Mr. Zeppelin 5. Skála 6. Depresárium 7. AD/HD Of The World 8. Transfúze 9. Božská komedie 10. Horizont

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
 THE ARTIFACT MANIFAST: 

 

This is a great space to write long text about your company and your services. You can use this space to go into a little more detail about your company. Talk about your team and what services you provide. Tell your visitors the story of how you came up with the idea for your business and what makes you different from your competitors. Make your company stand out and show your visitors who you are. Tip: Add your own image by double clicking the image and clicking Change Image.

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY: 

Přihlaš se pro odběr novinek:

 SEARCH BY TAGS: 
Zde může být
vaše
REKLAMA

CHCETE NA TENTO WEB UMÍSTIT SVOJI REKLAMU NEBO UPOZORNIT NA NĚJAKOU SVOJI AKCI???

NAPIŠTE NA MAIL:

musicreport@email.cz

bottom of page