top of page
MOJE TVORBA TAKÉ ZDE:

ROZHOVOR: Slavnosti piva pod komínem letos opět třídenní

Sezóna venkovních hudebních festivalů nezadržitelně klepe na dveře a již za pár dnů, ve dnech 18. - 20. května ji otevřou tradiční a oblíbené Slavnosti piva pod komínem v Záhlinicích. Co vedlo organizátory k tomu uspořádat opět třídenní festival a na co se mohou letos návštěvníci těšit, prozradí mimo jiné v následujícím rozhovoru promotér akce Lumír Zakravač.

Musím začít otázkou, která asi štamgasty vašich Slavností piva zajímá nejvíce. Loni jste totiž přímo z podia vyhlašoval, že festival rozložený do tří dnů pořádáte naposled. Letos je ovšem ve stejném formátu. Co tedy změnilo vaše rozhodnutí?


Tak jak říkal bývalý pan prezident – jenom hlupák nemění své názory (smích). Přišlo nám, že nám ten formát nakonec vyhovuje, byť je to čím dál víc náročnější. Ale když už tam to podium je, tak ho chceme vytěžit na maximum, byť je to náročné jak pro nás, tak i pro diváky anebo pro personál, co tam točí pivo a má na starosti další organizaci. Je to ale přeci jen víceméně první velký festival v sezoně, tak nám přišlo fajn udělat ho delší. Ve čtvrtek se snažíme odstartovat kapelou, která i samostatně dokáže přilákat širší masu lidí. Loni to byli Škwor, kteří splnili tohle očekávání a letos tam bude plnohodnotný dlouhý koncert Traktoru spolu s Alkeholem a kapelou Terrapie v čele s Mirem Šmajdou. Další podstatná věc je rozložení rizika počasí. Když máte jednodenní festival a zaprší vám, tak je to průšvih. Z těch tří dnů je alespoň nějaká míra pravděpodobnosti, že alespoň něco z toho vyjde hezky, ale to bych se teď nerad nějak rouhal, aby nám nepropršely celé tři dny.


Loňský ročník byl po dvouleté covidové přestávce a zdá se, že vše už nyní klape tak jak má. Přesto, pociťujete jako promotér od té doby nějaké změny ať už k lepšímu či k horšímu?


Co se týče publika, tak jsme loni byli překvapeni, kolik moc přišlo lidí, ale to asi bylo dáno i tím, že dva roky Slavnosti nebyli a lidi měli doma vstupenky z předprodeje z předchozích dvou neuskutečněných ročníků. Nemůžu to tedy hodnotit jako standartní návštěvnost festivalu, ale byl to suverénně nejúspěšnější ročník. Takže ta covidová pauza spíše pomohla a lidi byli spíše natěšení na ten open air festival. Myslím, že se povedl poskládat i dobrý program. Letošní rok se nám pak, co se týče předprodeje, jeví jako ještě lepší. Báli jsme se toho, protože stouply ceny energií, nastala válka na Ukrajině, je vysoká inflace atd., ale jsem příjemně překvapen množstvím prodaných vstupenek v předprodeji. Věřím, že někteří lidé čekají na vývoj počasí a koupí si případně vstupenku až v den konání festivalu. Otázkou je, jestli budou chtít utrácet i na místě, jestli si přijdou poslechnout jen kapely, nebo se budou chtít bavit se vším všudy. Takže očekávání nějaká jsou, ale jestli se potvrdí, to si můžeme říct až v neděli ráno po festivalu.


Pojďme zmínit největší hudební taháky letošního ročníku. Jak už jste naznačil, ve čtvrtek bude asi největší divácký zájem o kapelu Traktor, která letos dostala nejdelší čas na podiu. Čím si ho zasloužila?


Traktor je kapela, která zažívá velký vzestup, známe se spolu strašně dlouho a mám pocit, že i v Záhlinicích se kluci našli a berou nás jako jeden z domovských festivalů. Sami i navrhli, že když mají čtvrteční večer k dispozici a nemusí nikam spěchat, že odehrají i delší set, než je standartní festivalový, což mi přišlo jako super nabídka i pro jejich fanoušky, neboť je to jeden z prvních festivalů pod širým nebem a můžou si tak užít jejich plnohodnotný, nezkrácený koncert.


V pátek opět sázka na jistotu s kapelami Walda Gang a Doga, přičemž jedno z mála festivalových vystoupení odehrají u vás i Dymytry, kteří si k vám odskočí z turné z Německa. Čím se podařilo je k vám nalákat?


Walda Gang, také již záhlinická domácí kapela, chtěli hrát brzo, aby si mohli pak užívat zdejší atmosféru, Doga je v našem programu již od Kamínky stálicí a kapelou, která do toho dá všechno jak na pódiu tak i mimo něj. Dymytry budou letos slavit dvacet let v O2 Areně a moc koncertů na festivalech hrát v tomto roce nebudou. O to větší máme radost, že jsou ochotni přerušit německé turné a přijet do Záhlinic! Druhý den pokračují v turné v Mnichově. To je pro nás, jako pro organizátory velká pocta. Dymytry u nás hráli v roce 2018, bohužel jim větší část koncertu propršela a tak věřím, že to letos snad vyjde a fanoušci se můžou těšit na strhující koncert.

Hlavní sobotní časy patří kapelám, které u vás budou hrát zcela poprvé. Co k jednotlivým partám můžeme říci?


Harlej u nás nikdy nebyl ani na Kamínce ani v Záhlinicích, řekli si o něj fanoušci, a když jsme ho zveřejnili pro letošní rok, tak měl jeden z největších ohlasů. Na podiu mají k dispozici sedmdesát minut, tak uvidíme, co kluci ukážou a jak se s tím popasují. Co se týče Trautenberka, tak to je pro nás úplně neznámá. Samozřejmě je sledujeme, vnímáme ohlasy i z jiných festivalů, je to zase něco trochu jiného, ale přijde nám, že nám do programu zapadají a lidi to bude bavit. Při sobotním večeru to bude k tanci a poslechu pěkná dupačka – tanz metal.


Rozporuplné reakce pak v sobotním programu vzbudilo zařazení Marpa s jeho Troublegangem, který se trochu vymyká tradičním bigbítovým partám. Co vás přimělo k jeho pozvání?


Marpo je člověk, který v showbyznysu už také něco dokázal. Vím, že asi úplně nezapadá do toho kontextu standartní rockové kapely, ale chceme přilákat i trošičku jinou sortu lidí na ten sobotní večer. Nepředpokládám, že kvůli Marpovi si někdo koupí třídenní vstupenku, ale na tu sobotu by mohl. Je to zase něco jiného a nemáme ani v úmyslu být nějakým multižánrovým festivalem. Jsme rockový festival. Ale kdo Troublegang zná, tak jsou to víceméně rockoví muzikanti, pár z nich hraje i v jiných rockových kapelách a není to jen vyloženě rap. Ty rockové prvky tam zkrátka jsou a chtěli jsme si to vyzkoušet. Vzpomínám si, že když jsme přivezli do Záhlinic Petra Nagya s kapelou Indigo, spousta lidí nám spílalo, že o takového slovenského popíkáře nestojí. V průběhu jeho koncertu byla atmosféra úplně super, Peter si získal celé publikum a „Aj tak sme stále frajery“ zpívali celé Záhlinice. Nakonec nám psali, že to byl nejlepší koncert v dějinách Záhlinic. Takže se těším i na případné reakce na Marpa. Ono, když se podíváte na česko – slovenskou rockovou scénu, ten rybníček je strašně malý, kapel, které dokážou přilákat nějaké větší množství návštěvníků není mnoho a naopak festivalů je stále více. A i když nejsme prvoplánově hudební festival, ale slavnosti piva, musíte udělat pár změn v programu, abyste nebyl jako přes kopírák stejný, jako ostatní.


Zmínili jsme samozřejmě jen headlinery jednotlivých dní, přičemž dohromady bude pod komínem vystupovat asi 24 kapel. Na kterou z těch doposud nejmenovaných byste chtěl čtenáře upozornit, která vám příjde něčím zajímavá?


Chtěl bych zmínit kapelu Hel´enine oči. Je to kapela, která na tuzemských festivalech taky není úplně běžná, takže to bude rovněž oživení programu. Pokud se dají někam zařadit, tak spíše do stylu ska, ale hrají od folkloru až po nějaké to rockové skáčko. Viděli jsme ji na živo a opravdu nás baví, takže na to se těším asi nejvíc, protože to jejich vystoupení je plné energie. Jinak tam máme asi devět kapel, které u nás nikdy nebyly.

Zajímavostí je, že zpěvák Miro Šmajda na letošním ročníku vystoupí se dvěma různými kapelami.


Miro Šmajda hrál v Záhlinicích každý rok s Walda Gangem a sám Miro volal, že by rád představil svůj projekt Terrapie. Vůbec jsem to neznal, pustil jsem si to na YouTubea je to zase něco úplně jiného a myslím si, že do našeho formátu to pefektně zapadá. A pro fanynky mohu prozradit, že Miro přespí ….a dokonce vím kde (smích).Chystá se letos nějaká novinka mimo hudební program?


Mohu prozradit, že po dvaceti sedmi letech pořádání festivalu a po dovršení určitého věku jsem se rozhodl, že letošní moderování festivalu přenechám profesionálům a celý festival bude uvádět moderátor Tomáš Kraus známý z Primy nebo z Rock radia.


Nesmíme zapomenout i na kvalitní servis a zázemí pro fanoušky. Co je pro ně přichystáno a je něco nového, co byste letos chtěli vyzdvihnout?


Vnímali jsme samozřejmě nějaké ohlasy z minulých let, takže parkování bude tradičně v areálu bývalého zemědělského areálu Rovina u fotbalového hřiště. Oproti předchozím ročníkům zde bude i sociální zařízení, aby zde měli servis i návštěvníci, kteří nevyužijí služeb našeho oficiálního kempu v areálu pivovaru. Zde budou připravena místa i pro karavany. Oficiální kemp bude již tradičně připraven v areálu festivalu. Posílili jsme občerstvovací a pivní zónu, bude celkem 14 pivovarů, přičemž každý z nich bude mít tři až čtyři druhy piv a zvýšili jsme počet velkokapacitních stanů, tak aby si každý našel své místečko a mohl v klidu pojíst a posilnit se na svůj výkon před podiem.


Máte spočítáno, kolik se za festivalový víkend vypije celkově piva?


Je to několik desítek tisíc.


Pravdou je, že když hovořím s některými kapelami a padne zmínka na náš region, mnoho z nich právě vzpomíná vaše jméno a akce vámi připravované. Jaký je váš vztah s kapelami za ta léta pořádání festivalů?


Letos to bude už 27 let, co festivaly pořádám. Začínal jsem na Kamínce, pak jsem organizoval několik ročníků Trnkobraní a nyní se věnuji, spolu s rodinou a kamarády, Slavnostem piva v Záhlinicích. Na otázku jaký mám vztah s kapelami bych odpověděl asi takto - společně jsme spolu zestárli. S kapelami jako Doga, Alkehol, Horkýže Slíže, Škwor, Tři sestry a mnoha dalšími jsem prožil spoustu skvělých okamžiků a doufám, že i našim návštěvníkům jsme rozdali trochu rockové a pivní radosti. Já mám velké štěstí, že organizací festivalů se nemusím živit, je to jen koníček, zábava a strašně mě naplňuje ten pocit, pokud se akce povede a mám kladné ohlasy našich návštěvníků. Tak se už moc těším na letošní ročník a snad se nám povede. Budeme se na vás všechny moc těšit.

Jakub Malenovský

Comments


  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
 THE ARTIFACT MANIFAST: 

 

This is a great space to write long text about your company and your services. You can use this space to go into a little more detail about your company. Talk about your team and what services you provide. Tell your visitors the story of how you came up with the idea for your business and what makes you different from your competitors. Make your company stand out and show your visitors who you are. Tip: Add your own image by double clicking the image and clicking Change Image.

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY: 

Přihlaš se pro odběr novinek:

 SEARCH BY TAGS: 
ponavafest.png
bottom of page