top of page
MOJE TVORBA TAKÉ ZDE:

RECENZE: Gate Crasher - Pro tohle my žijemBrněnská hardrocková parta Gate Crasher vypustila letos na jaře svoji již šestou studiovou desku. Stalo se tak po pěti letech od vydání posledního alba mrazení a stejně jako na na předchozím počinu se i zde jedná o sbírku osmi písní a kvantita je tak zde opět kompenzována kvalitou. Album dostalo všeříkající název Pro tohle my žijem, což je hlavní slogan již dříve vydaného klipového singlu Jako vlci. Spolu s ním postupně kapela uvolnila již v roce 2022 další dva singly (Těžkej svět a Předsevzetí) a všechny se na tomto albu samozřejmě nachází. K nim přibylo dalších pět novinek, z nichž čtyři jsou autorské a jednou je i docela překvapivý cover v závěru.


Gate Craher jsou jednou z mála z těch "novogeneračních" kapel, které hrají poctivý rock stále ještě postaru, bez nějakých elektronických kudrlinek a synťáků a dokazují, že to jde dělat dobře i bez toho. Prostě basa, bicí, dvě kytary a perou to tam pěkně zostra. Hned při prvním poslechu jsem ocenil skvělý zvuk nahrávky, který má fakt koule a zní tvrdě a nabušeně. Zaujme i zvuk bicích a hlavně celkový výkon bubeníka Filipa Lančariče je na téhle desce opravdu skvělý a rozhodně technicky nejlepší ze všech dosavadních nahrávek. Kapela se s tím nějak nemazlí a pálí ostrými hned od úvodu alba a nepolevuje.

Po úvodním již známém singlu Jako vlci přichází další úderná pecka Černý srdce, která sype pěkně svižně tvrdé riffy a je fakt našlapaná a dobře vystavěná s melodickým refrénem a temnější mezihrou. Vstaň je taková správně burcující píseň, následující Těžkej svět zas naopak pěkně nasr... (naštvaná) píseň o vztazích a tvrdá jízda nekončí ani následujícím Nápisem na zdi, ve které se zpěvu ujal opět baskytarista Macek, stejně jako na minulém albu v písni Laaaska. Nápis na zdi je však mnohem temnější a tvrdší a i tahle poloha Mackovi sedí. Jeho zpěv je slyšet i v backvokálech v dalších písních na albu a je vždy fajn, když jsou v kapele zastoupeny dva silné hlasy. Nabourá to stereotyp a repertoár je pak pestřejší. Stejně jako Laaaska se i Nápis na zdi velmi povedl a nevidím důvod, proč by na dalších nahrávkách nemohlo tohle střídání pokračovat. Stejně jako u jiných rockových part je to i zde ku prospěchu.Mírné zvolnění přichází až v šesté písničce Okolo nás, kdy se o úvod postará akustická kytara a píseň pozvolna graduje až k opět tvrdšímu zakončení. Opět povedená pecka, což by se ovšem dalo napsat asi o každé, neb tu není slabého kusu. Snad jen o malé procento za ostatními lehce pokulhává předposlední Předsevzetí, pojednávající o slabší vůli, nicméně i tahle se dobře poslouchá a spousta posluchačů se v ní jistě najde. Zpočátku jsem měl problém s coverem písně Tři kříže. Když tuhle pecku znáte od mala jako trampskou, která se vždy mastila u táboráku na španělku a pak ji někdo převede do rockové podoby, máte prostě trochu problém. Anebo to ve vás evokuje Walda Gang :-) Nicméně po pár posleších ve snaze se oprostit od předsudků a dát tomu šanci, se to poslouchá už celkem fajn a nutno uznat, že jako cover se to kapele Gate Crasher povedlo relativně s grácií. Ten kdo nezná původní verzi bude poslední pecku na albu považovat za další dobrý rockový flák a bude mu to jedno. Ovšem je snad někdo, kdo by ji neznal?

Celkově se album Pro tohle my žijem Gate Crasher povedlo a je opět o další level lepší a vyzrálejší, než to předešlé. Prostě poctivý rockový nářez bez příkras, který dobře zní. Textově se také velmi povedlo a je jen škoda, že nejsou slova vtisknuty do bookletu na CD, jak bývá zvykem. Ten je trochu ošizený a najdeme zde jen úryvky písní, resp. jejich refrény. Chápu, že některé kapely už CD nosičům v době streamovacích služeb nepřikládají velkou váhu, nicméně pořád je to jakási vizitka a my ze staré školy to stále ještě oceníme. Obal jinak graficky zcela zdařilý a v jednoduchosti je síla. Hudební obsah pak zaujal hned na první poslech a šlape to fakt perfektně. Určitě stojí za poslech.Comentarios


  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
 THE ARTIFACT MANIFAST: 

 

This is a great space to write long text about your company and your services. You can use this space to go into a little more detail about your company. Talk about your team and what services you provide. Tell your visitors the story of how you came up with the idea for your business and what makes you different from your competitors. Make your company stand out and show your visitors who you are. Tip: Add your own image by double clicking the image and clicking Change Image.

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY: 

Přihlaš se pro odběr novinek:

 SEARCH BY TAGS: 
ponavafest.png
bottom of page