top of page
MOJE TVORBA TAKÉ ZDE:

Odmaskovaný Protheus sklízí na svém sólovém tour úspěch


Frontman oblíbené metalové kapely Dymytry Jan Macků zvaný Protheus se rozhodl již před nějakým časem vyrazit na sólovou dráhu. Pod tímto pseudonymem nastartoval projekt několika vlastních singlů, které postupně vykristalizovaly v plnohodnotné album, které letos vyšlo pod názvem Závislosti. Se stejnojmenným tour se zpěvák následně rozhodl letos vyrazit na sérii vlastních podzimních koncertů po českých klubech a kulturácích. Tentokrát na vlastní pěst, s novou kapelou a bez masky, která k němu v Dymytry neodmyslitelně patřila.


Protheův koncert jsme navštívili v S Klubu v Olomouci a stejně jako na jiné zastávky jeho turné dorazila převážná většina fanoušků Dymytry, což také potvrzovala trika mnohých z nich. Honza ale na svém sólo projektu představuje trošku jiný hudební materiál. Není to jen metal plný tvrdých rychlých kopáků a nabroušených kytar, na který byli doposud fandové z jeho domovské kapely zvyklí. Repertoár je tentokrát mnohem pestřejší, nicméně Honza je stále rocker a nějaký úlet k rapu či jiným vzdálenějším stylům od něj asi čekat nelze. Především je ale zdatným textařem a písničky tak díky tomu mají hlavu a patu. Dokáže napsat i emočně silné písně jako např. titulní Závislosti, burcující Bude nás slyšet nebo Jsme pořád tady, které vznikaly v době covidové anebo odlehčenější (Malej kluk). Album je bohaté, nicméně dost krátké na to, aby se z něj dal poskládat plnohodnotný koncertní večer, proto jsme byli zvědaví, čím vším bude playlist vyplněn, zda sáhne i do repertoáru svých Dymytry nebo někde jinde.


Turné s Prothem absolvuje jako host i pražská kapela Loco Loco, jejíž vystoupení se nám líbilo moc a kluci to odehráli v HáDéčku (čti Hodně Dobře). Jejich novou desku jsem sjížděl dříve na Spotify a líbila se mi tak 50/50, ovšem živým přednesem a výběrem i starších písní mě přesvědčili, že jim ta muzika šlape a že je rád uvidím a poslechnu někde příště. Prostě někdy vás kapela, kterou vidíte hrát poprvé buď zaujme anebo vůbec ne a tohle byl naštěstí první případ a rozhodně dobrá volba na rozehřátí publika.


Protheus pak na podium nastoupil celkem vlažně, se zataženou oponou, v doprovodu akustické kytary a malých bicích, což ovšem mělo účel pro další vývoj show, která postupně gradovala. Proth tyhle koncerty prostě pojal jako takovou besídku se svými fanoušky. Tentokrát je nedělila žádná maska, žádné vzdálené bariéry a všichni si byli tak nějak blíž, než na jiných větších metalových koncertech, které zkrátka jedou podle nějakého mustru a není moc prostoru na nějaké dlouhé řeči a vzájemnou interakci. V tomhle úvodním akustickém setu došlo jen na úryvky písní Závislosti nebo Strážná věž, což bylo jediné zabroušení do repertoáru Dymytry. Protheus následně vzdal hold Jiřímu Schelingerovi a také Aleši Brichtovi, když zazpíval Holubí dům a také baladu Jsem prý blázen jen, která oba tyto zpěváky spojila projektem Zemětřesení.

Akustické kytary postupně vystřídaly ty elektrické, přidala se basa a s písní Ruda se mění ve zlato následně pak už padla i opona, která odkryla bohatý světelný ansábl a scéna následně ožila o sto procent. V tu chvíli začala plnohodnotná rocková show a diváci si koncert užívali. Protheus se svou kapelou přehrál samozřejmě celou svou desku i pár písní vypůjčených, každý z instrumentalistů si střihnul své sólo tak akorát, aby to zdlouhavě nenudilo a koncert hezky plynul. I Protheus občas vzal do ruky kytaru, ať už akustickou či elektrickou a ani v těchto momentech nezklamal. Naopak tím mnohým koncert zpestřil. Na jiných koncertech pak usedal i za klávesy, tady v Olomouci k tomu však z nějakého důvodu nedošlo.

Koncert to byl vesměs povedený , ovšem je cítit, že tohle první vlastní turné je jak ze strany zpěváka tak i jeho fanoušků spíše oťukávací. Proth zjistil, že zájem o jeho tvorbu je, spousta fanoušků přišla čistě ze zvědavosti podívat se, jak mu to šlape bez Dymytry a asi až z další deskou a s dalšími koncerty se ukáže, zda je jeho sólový projekt opravdu úspěšný. Bude to chtít další nové hity, ze kterých se poskládá pevnější repertoár, ale už nyní má slušně nakročeno. Navíc jde vidět, že ho to fakt upřímně baví. Možná více, než v jeho domovské kapele.Také na tomto koncertě jsme točili videoreport, takže brzy se zde nebo na facebooku či youtube objeví nové video, ve kterém najdete rozhovor s Prothem i jeho fanoušky a nějaké ty živé obrázky z koncertu.


Sestřih několika songů a záznam křtu CD Závislosti uvidíte v tomto videu:


Comments


  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
 THE ARTIFACT MANIFAST: 

 

This is a great space to write long text about your company and your services. You can use this space to go into a little more detail about your company. Talk about your team and what services you provide. Tell your visitors the story of how you came up with the idea for your business and what makes you different from your competitors. Make your company stand out and show your visitors who you are. Tip: Add your own image by double clicking the image and clicking Change Image.

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY: 

Přihlaš se pro odběr novinek:

 SEARCH BY TAGS: 
Zde může být
vaše
REKLAMA

CHCETE NA TENTO WEB UMÍSTIT SVOJI REKLAMU NEBO UPOZORNIT NA NĚJAKOU SVOJI AKCI???

NAPIŠTE NA MAIL:

musicreport@email.cz

bottom of page