top of page
MOJE TVORBA TAKÉ ZDE:

Protheus a Komunál - společné turné plné dobré náladySex, pivo a rock´n´roll. Takhle se jmenuje turné, které spolu absolvují rockeři Protheus s Komunálem a obsahuje výživných 28 koncertů, což už je celkem slušná štace. My jsme navštívili jeden z nich v Prostějově a hned na úvod musím poznamenat, že název turné tak úplně nekoresponduje s obsahem koncertů. Kvalitní rock´n´roll se sice na podiu odehrával, na stánek s pivem jsme také narazili, ale kde se v místním Společenském domě odehrával ten sex, to jsme sakra za celý večer nezjistili :-)


Dnes již bývalý frontman Dymytry, Honza Macků alias Protheus, absolvuje se svojí sólovou dráhou již druhé velké turné, přičemž to současné mělo potvrdit návštěvnost a zájem o jeho osobnost a hudbu i poté, co se s maskovanou kapelou definitivně po dvaceti letech na konci loňského roku rozešel. Pro řadu fanoušků šok, pro ty informovanější logické vyústění dlouhodobě napjatých vztahů. Proth se sám nechal slyšet, že z hudby chce cítit radost, kterou nejspíš už v bývalé kapele postrádal a našel ji v tvorbě a koncertování se svými současnými spoluhráči v sólovém projektu. Nyní už chce Protheus vystupovat pod tímhle jménem jako samostatná kapela a je třeba o sobě dát pořádně vědět, protože začínají prakticky od nuly. Proto ta větší porce koncertů po celé republice a také logické spojení s kapelou Komunál, kde panují dlouhodobě dobré vztahy a na turné tak zatím vládne dobrá nálada, která se přenáší i na podium a odtud do publika.

Spojení s Komunálem má i jeden pragmatický důvod, neboť obě kapely se dělí o jednoho člena. Filip Litera, basák Komunálu, je totiž zároveň kytaristou u Prothea a tímhle krokem se zatím tak trochu šalamounsky vyřešilo jeho působení ve dvou kapelách. Otázkou bude, jak to pánové personálně vyřeší po skončení turné, až se obě kapely rozjedou samostatně na letní festivaly. Tohle však už mají muzikanti jistě předem upřesněné, možná už je to i dáno, ale ke mě se ta informace zatím jen nedostala. Litera teď každopádně dostává největší porci minut na podiu, přičemž se musí během pauzy mezi kapelami přeorientovat na jiný nástroj. To mu však zjevně nedělá vůbec problémy.

Večer začínal autogramiádou a společným focením s fans, na podiu jako první pak začínal Protheus. Ten má od prosince loňského roku venku svou druhou desku s názvem Nepřestávej snít a písně na ní nahrané tak mohly obohatit i jeho nový koncertní playlist. Nemusel jej tak už nyní vyplňovat některými covery, jako na předešlém turné a celý koncert už tak mohl složit čistě ze své tvorby. Co však trošku zbytečně pro natažení stopáže zůstalo, je sólové preludování jednotlivých členů kapely na svůj nástroj. Naštěstí ne nijak dlouhé. Někdo to možná má rád, mě to však příjde jako zbytečná vata uprostřed rozjetých koncertů, kterým pak padá řetěz. A ten tady padal bohužel vícekrát. Honza má prostě rockový hlas! Dokáže samozřejmě zazpívat kvalitně cokoliv a neztratil by se třeba i v nějakém muzikálu. Nemám nic ani proti baladám a takové Závislosti nebo Nepřestávej snít jsou pecka. Nicméně člověk ho má zafixovaného pořád jako rockera a tvrdší písničky mu prostě sedí víc i na podiu. Když to pak lízne písněmi trochu odlišného ražení jako např. Kluci z Nasavrk apod., tak ten napnutý řetěz v publiku trochu povolí. Takový Wellerman se sice stal hitem, lidi si ho s ním rádi zazpívají, ale taky bych si ho asi dokázal představit až na závěr koncertu třeba v rámci přídavků. Tím netvrdím, že jsou to nějak špatné písně. Proth je skládá tak jak je cítí a není teď vázán žádnými škatulkami, takže si holt musíme zvyknout, že ten repertoár je pestřejší a hravější, nicméně objektivně mi sedí pořád lépe ve tvrdších polohách, což se potvrdilo i ve společně zpívaných písních s Komunálem a jeho vlastních říznějších peckách jako např. Řekni mi proč nebo Bude nás slyšet. Honzovi to každopádně s novou kapelou na podiu funguje, je tam vidět ta radost a uvolněnost a věřím, že s další deskou a dalšími nosnými hity budou jejich koncerty v budoucnu ještě silnější. Fanoušci jej evidentně nijak po odchodu z Dymytry nezavrhli, takže má našlápnuto k další úspěšné hudební éře.Komunálu naopak onen pomyslný řetěz nespadl snad ani jednou a od začátku do konce to šlapalo na plné obrátky. Pokud mi dovolíte podělit se o osobní pohled na tuhle kapelu, tak se přiznám, že doposud šla tak nějak mimo mě. Na Moravě zas tak moc nehrávala a po stránce image na mě většina členů působila jako parta strýců, kteří si odskočí o víkendu zahrát bigbít někde od piva. Jasněže jsem vnímal ty největší hitovky, sem tam ji střetl na festivalu nebo na koncertě jako předkapelu někoho, ale samostatný jejich plnohodnotný koncert jsem v klidu celý shlédnul úplně poprvé až teď v Prostějově a byl jsem příjemně překvapen. Muziku totiž mají fakt dobrou. Ze studiových nahrávek mě to sice nijak extra netankuje, ale živě to tlačí z beden pěkně a má to správnou rockovou energii. Před několika lety jsem to měl podobně třeba s Traktorem, ale když člověk odhodí předsudky a dá té muzice šanci, tak je to kolikrát fajn zjištění.

U Komunálu mě zaujal našlapaný hutný sound u většiny písniček, jejich skladba, sborové refrény a celkové vyznění mělo prostě šťávu. Frontman Luboš Suchánek má taky příjemné vystupování a komunikaci s publikem a co se týče hlasového fondu, tak je na tom taky hodně dobře. Tímto děkuji Protheovi, že je vzal s sebou na turné, neboť samostatně bych se na jejich koncert asi neodhodlal.Každá z kapel si odehrála svůj plnohodnotný cca devadesátiminutový set, přičemž vždy v jedné písni zahostoval i zpěvák od momentálně odpočívající party. Trochu se čekalo, že koncerty obou kapel na sebe budou navazovat a plynout v kuse, podobně třeba jako na Monster Meetingu, ovšem oba sety byly rozděleny asi půlhodinovou pauzou. Tu mohli fanoušci alespoň vyplnit pivem a pokud k tomu někde našli prostor, tak i oním zmíněným sexem, aby byl zážitek plnohodnotný a mohlo se dál pokračovat v rock´n´rollu. Velké finále pak čekalo na závěr večera, kdy obě kapely spojily síly a odehrály spolu tři písničky - Zapalte nás od Komunálu, Múzy, která byla společně nahraná ještě před turné a na závěr zazněla Protheova Jsme pořád tady. V té Luboš Suchánek na úvod malinko zavrávoral v textu a sám si v něm za prohřešek i nadělil pokutu -500, což byl celkem vtipný moment, kterému se všichni zasmáli a po celý večer byla vidět všeobecně dobrá nálada. Vzájemná energie v tomhle propojení funguje, zazpívali si i členové doprovodného týmu obou kapel, nikdo tady nehrál žádné přehnané pózy a celé to vystoupení bylo příjemně uvolněné, jak by asi mělo být na všech koncertech. Turné má před sebou ještě spoustu zastávek během celého jara, které najdete na webovkách obou kapel, vrcholem společného působení by pak měl být velký podzimní koncert v Praze 19.10.2024 ve Foru Karlín.

コメント


  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
 THE ARTIFACT MANIFAST: 

 

This is a great space to write long text about your company and your services. You can use this space to go into a little more detail about your company. Talk about your team and what services you provide. Tell your visitors the story of how you came up with the idea for your business and what makes you different from your competitors. Make your company stand out and show your visitors who you are. Tip: Add your own image by double clicking the image and clicking Change Image.

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY: 

Přihlaš se pro odběr novinek:

 SEARCH BY TAGS: 
ponavafest.png
bottom of page