top of page

KABÁT na Turné 2022 představil novou desku a opět vyprodával stadiony


Skupina Kabát vyrazila letos na podzim konečně na dlouho odkládané turné po zimních stadionech. Původní termín šńůry byl stanoven na rok 2020, ovšem stejně jako u ostatních kapel byl na vině odkladu covid a restrikce s ním spojené. Aby kapela nevyšla z formy, střihla si loni v létě povedené cirkusové turné s omezenou návštěvností, nyní už však mohla konečně zamířit do vyprodaných hal, opět s podiem umístěným v jejich středu. A navíc s novou deskou El Presidento, na kterou se čekalo dlouhých sedm let.


Ta vyšla těsně před začátkem turné a takřka na poslední chvíli se ještě dodělávaly některé postprodukční úpravy, takže fyzicky bylo album dostupné až na prvním koncertě tour v Chomutově. Fanoušci na prvních koncertech tak neměli moc možností album předem naposlouchat, ale kapela se rozhodla na nic nečekat a pět nových skladeb rovnou do nového koncertního playlistu zařadila. My jsme navštívili v pořadí devatenáctý, předposlední koncert celé tour ve Zlíně na Zimním stadionu Luďka Čajky, tedy nějaký měsíc a půl po vydání alba, kdy už jsme s novými peckami byli vcelku obeznámeni a jejich texty a nápěvy jsme měli naposlouchané. Jen jsme se do poslední chvíle nechávali překvapit, která z novinek na koncertě vlastně zazní.

Kabát už jezdí několik let bez předkapely a tak lehce po úderu osmé hodiny večerní hala potemněla a za zvuků intra kapela nakráčela na podium, aby následně spustila údernou pecku z nového alba s názvem Nesmrtelná teta. Tenhle song šlape hodně dobře a na úvod koncertu byl asi ideálně zvolen. Následující V pekle sudy válej je už lety prověřená pecka číslo dvě na rozjezd publika a zabírá pořád obstojně. Následoval téměř dvouhodinový výběr tradičních hitů kapely a výjma alb Má jí motorovou, Země plná trpaslíků a Čert na koze jel zaznělo z každé desky v diskografii alespoň něco. Největší zastoupení pak měly v playlistu pecky z Corridy a logicky z nového alba, obojí po pěti kusech. Z novinek tedy došlo na úvodní zmíněnou Nesmrtelnou tetu, dále na Kazačok, Za ztracený námořníky, titulní svižnou El Presidento a samozřejmě na první vydaný singl a asi nejchytlavější hit z alba - Rumcajs miloval Manku, na který publikum taky doposud nejvíce reagovalo. Z těch nejstarších si skalní mohli vychutnat stěžejní hity jako Starej bar a v závěru koncertu samozřejmě i Žízeň a Moderní děvče, bez kterých by to asi už nešlo. Každá kapela má nějakou pecku, bez které by je publikum nepustilo z podia a tyhle už ke Kabátu neodmyslitelně patří. Z těch dlouho nehraných zazněla i poklidnější píseň Kdo si nechce hubu spálit z alba Dole v dole a je fajn, že se občas kapela snaží nějakou tu opomenutější pecku do playlistu zařadit, aby byl pestřejší. Jednu píseň si pak odzpíval i basák Milan Špalek, když došlo na aktuálně oblíbené Houby magický a je jen škoda, že k nim nepřidal ještě i Testosteron z nového alba, což je hodně povedený rock´n´roll.

Playlist tedy vcelku vyvážený a musel se zavděčit každému fanouškovi, stejně jako vkusná rocková show. Kabát už jezdí se středově umístěným podiem po velkých halách několikáté turné a tentokráte zvolil vcelku jednoduchý obdélník, na kterém však bylo na kapelu dobře vidět snad ze všech stran. V předprodeji vstupenek na rok 2020 bylo původně podium avizováno přímo doprostřed hokejových hřišť a ti, kteří kupovali vstupenky na sezení co nejblíže k podiu se pak mohli cítit lehce oklamáni. Stage totiž byla nyní posunuta více jakoby k pomyslnému brankovišti a tak tři čtvrtiny plochy na stání tvořil hlavní kotel publika a na druhé straně podia byla dle slov frontmana Pepy Vojtka spíše VIP taneční zóna, kde se lidi tak moc netlačili, ale samozřejmě si tam mohl stoupnout kdokoliv. Důvodem posunu podia mohly být i pyro efekty a jelikož většina hokejových arén má uprostřed hal pod stropem informační kostku s obrazovkami a asi žádný provozovatel by nebyl rád, kdyby mu pod ní Kabáti přitápěli.

Mimochodem pyro efekty byly zvolené tak akorát. Kabát dobře ví, ve kterých peckách je použít a užívá je střídmě tak, aby se neokoukaly. Stálí návštěvníci jejich koncertů už tak nějak očekávají, ve kterých písních se objeví a že např. v písni Go Satane Go nastane pro kapelu i pro diváky blíže k podiu doslova grilovačka. Pokaždé ale zvolí jiný, vizuálně zajímavý efekt, přičemž letos ohně šlehaly nejen po všech stranách podia, ale i od stropu. Světelně to taky bylo pojato zase trochu jinak. Spíše "jednodušeji" nasvícená scéna, podobně jako loni u cirkusů, přičemž každé z písní dominovala nějaká hlavní barva či jejich kombinace s doprovodnými blikátky a efekty. Zkrátka mělo to vše opět velkou a profesionální úroveň, tak, jak už jsme asi u Kabátů zvyklý.

Turné je nyní u konce, Kabát na něm opět potrvdil, že v českém rockovém rybníčku je stále na špici a že i navzdory přibývajícím letům je pořád ve skvělé formě. Vyprodané stadiony i čerstvě obdržený Slavík pak dokazují, že ani popularita jim po covidové pauze neklesá a jsou stále v kurzu.


Ve Zlíně jsme se členy kapely Kabát natáčeli také povedený rozhovor, který se aktuálně zpracovává a v nejbližších dnech se tady na něj můžete těšit. Sledujte tedy naše stránky, Facebook nebo dejte odběr tomuto Youtube kanálu a budete to mít z první ruky!

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
 THE ARTIFACT MANIFAST: 

 

This is a great space to write long text about your company and your services. You can use this space to go into a little more detail about your company. Talk about your team and what services you provide. Tell your visitors the story of how you came up with the idea for your business and what makes you different from your competitors. Make your company stand out and show your visitors who you are. Tip: Add your own image by double clicking the image and clicking Change Image.

MOJE TVORBA TAKÉ ZDE:
NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY: 

Přihlaš se pro odběr novinek:

 SEARCH BY TAGS: 
Zde může být
vaše
REKLAMA

CHCETE NA TENTO WEB UMÍSTIT SVOJI REKLAMU NEBO UPOZORNIT NA NĚJAKOU SVOJI AKCI???

NAPIŠTE NA MAIL:

musicreport@email.cz

341131850_615806986715575_8210125174780858514_n.jpg
bottom of page