top of page

Doga si ke třicetinám nadělila velmi vyzrálé album

Severomoravská hardrocková kapela Doga bude v roce 2018 oslavovat své třicáté výročí a i k této příležitosti se rozhodla vydat své desáté studiové album s názvem Hard werk, které však už vypustila na vánoční trh, v prosinci 2017. Nejedná se tedy o žádné bilancování, jak je u takovýchto výročí mnohdy zvykem, ale o zbrusu nový materiál, který Dogu posouvá i po třiceti letech zase o kus dopředu, neboť jde o album velmi povedené a dalo by se říct i nejvyzrálejší z jejich dílny.

Na decse sice nenajdeme žádný výrazný a prvoplánovaný hit, který by vyčníval nad ostatními jakým bylo v minulosti např. Poletuju nebo Od soumraku do úsvitu, ale díky tomu celé album působí kompaktně a vyváženě. Není z něj cítit kalkul, není zde ani žádná vyloženě zbytečná píseň tzv. do počtu a od první až do poslední písničky člověka baví poslouchat aniž by nějaký track úmyslně přeskakoval. Je to zkrátka takový poctivý rock´n´roll bez nějakých zbytečných složitostí, s údernými riffy, povedenými sóly i rytmikou a zdá se, že na tomto albu Doga předvedla to nejlepší ze svých zkušeností, které za ta léta nastřádala.

Důležitým faktorem je i zvuk celého alba a ten je tentokrát vymazlený. Díky němu mě Hard werk zaujal na první poslech a takhle nějak by měla znít správná hard rocková deska. O zvukovou stránku se postaral dlouholetý producent kapely Djordje Erić a myslím, že tohohle chlapíka si kapela musí hýčkat, protože opravdu patří k těm nejlepším zvukovým mistrům u nás. Ono není zas tak nutné jezdit natáčet do zahraničních studií, stačí najít jen ty správné lidi a zrovna Erić má obzvláště pro tvrdou hudbu skvělý cit a dokáže skladby vypiplat k dokonalosti. Při běžném poslechu si toho člověk možná ani nevšimne, ale pokud si tohle album pustíte do sluchátek nebo na nějaké kvalitnější aparatuře, objevíte zde zvuky, které v obyčejných reprácích zůstanou třeba skryté a tohle mě na tom baví a díky tomu má Doga v posledních letech jedny z nejlépe znějících rockových alb u nás.

Doga se na tomhle albu pasovala do jakýchsi pomyslných dělníků rock´n ´rollu (důvody nám frontman Izzi vysvětlil v nedávném rozhovoru), proto tedy název Hard werk a otvírák alba Fabrika rock´n ´rollu. Už při poslechu téhle úvodní pecky vás to nutí posouvat volume neustále do prava a Doga tak dostála své tradice posledních několika alb, kdy hned na úvod umisťuje tu nejtvrdší a nejúdernější pecku, která dozajista bude otevírat i koncerty na nadcházejícím turné.

Následující kytarovka Beskydy je tak trochu už tradiční Doga a tzv. rockové písničkářství, ale je zároveň jedinou tohoto druhu na albu, takže se neomrzí. Navíc disponuje pěknou melodií a textem od Márdiho z Vypsané fixy, který se vyznává tomuto kraji. Píseň Dej mi duši svou je naopak pro Dogu tak trochu neobvyklá. Hudbu k této písni složil slovenský muzikant Peter Cmorik, což je poprvé v historii, kdy Doze složil hudbu někdo jiný než Izzi a sázka na tuhle, mnohými asi nečekanou spolupráci se vyplatila. Skladba má svou zvláštní specifickou atmosféru, kdy začíná pouhým vybrnkáváním na kytaru a poté pomalu graduje až k refrénu. Pro Dogu a její fanoušky určitě příjemná změna.

Márdi se textově podílel i na dalších dvou skladbách. Jednou z nich je Vítězná, která je čtvrtá v pořadí a teprve tady se kolečka stroje začínají roztáčet trochu rychleji. V téhle pecce mě baví úderný riff, sloka a hlavně zvuk basy, která zde krásně drnčí a zařezává se do uší, podobně jako od mistra Lemmyho z Motörhead. Druhou z nich je desátá Pili jsme, která ač se může zdát jako hospodská odrhovačka, tak mě připadá naprosto skvělá, výstižná a má svoji správnou atmosféru. Nějakou tu odrhovačku Doga na konci svých alb většinou měla, ale tahle je zkrátka úplně jiná a odrhovačkou bych ji určitě tentokrát nenazýval. V podobném duchu, tedy s textem ze života, se nachází i písnička Lepší než ex. Tyhle akustické pecky Doze vždycky šly a podobně jako např. minulé Máš vůni tequily nebo Camarro bude mít i tahleta určitě u lidí úspěch. Ne nadarmo jsou úspěšné i jejich unplugged koncerty, protože i v téhle oblasti to kapela zkrátka umí.

Za zmínku ještě stojí i tvrdě znějící System, kde se pánové v mezihře nebáli použít ani dříve kritizované elektronické kudrlinky, které sem ovšem velmi dobře sednou, stejně jako např. melodická linka v úvodu písně Poslové předků, což u téhle kapely přeci jen nebývalo moc zvykem. Tohle ovšem příčítám spíše dílu zmiňovaného producenta, který to tam citlivě a vhodně dosadil. Tracklist krásně vygraduje s peckou Spadla klec, ve které Izzi vystřídá několik hlasových poloh a obzvláště jeho specifický ječák v refrénu už dlouho takto slyšet nebyl. Pecka na závěr alba hodně kvalitní s povedeným textem Petra Šišky.

Jako bonus je už pak na albu jen uveden pěkný duet Izziho s Martou Jandovou Noc vášnivá, který byl určen pro soundtrack k filmu Muzzikanti a tento soundtrack byl asi i tím jediným, co se na tomto filmu dalo ocenit (mimo záběrů na krásnou přírodu, samozřejmě :-) )

Asi by nebylo na škodu zmínit úplně všechny skladby, protože každá z nich je něčím specifická, ale detailnější posouzení nechť si udělá posluchač sám. Album Hard werk stojí minimálně za poslech a fanoušci téhle hudby určitě nezůstanou jen u jednoho. Za mě určitě jedno z nejzdařilejších alb na domácí rockové scéně v roce 2017 a velmi příjemné překvapení.

Kapela na jaro 2018 připravuje výroční turné, které bude zároveň i k této nové desce. Určitě by nebylo na škodu přehrát ji na koncertě celou, protože všechny tyhle skladby by si koncertní provedení zasloužily. Trochu se to ovšem bije s výročím, kdy bude třeba zahrát i jakési to povinné "best off", tak uvidíme, jak se s tím kluci popasují. Možná by nebylo od věci udělat v závěru roku i nějaký ten velký výroční koncert. Když už si např. Škwor troufá ke dvacetinám na pražskou O2 arenu, mohla by Doga ke třicetinám zkusit zaplnit alespoň svou "domácí" (Hard)Werk arenu v Třinci! Určitě by si nějaký takový velký samostatný koncert k výročí zasloužila.

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
 THE ARTIFACT MANIFAST: 

 

This is a great space to write long text about your company and your services. You can use this space to go into a little more detail about your company. Talk about your team and what services you provide. Tell your visitors the story of how you came up with the idea for your business and what makes you different from your competitors. Make your company stand out and show your visitors who you are. Tip: Add your own image by double clicking the image and clicking Change Image.

MOJE TVORBA TAKÉ ZDE:
NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY: 

Přihlaš se pro odběr novinek:

 SEARCH BY TAGS: 
Zde může být
vaše
REKLAMA

CHCETE NA TENTO WEB UMÍSTIT SVOJI REKLAMU NEBO UPOZORNIT NA NĚJAKOU SVOJI AKCI???

NAPIŠTE NA MAIL:

musicreport@email.cz

341131850_615806986715575_8210125174780858514_n.jpg
bottom of page